Najwyższa Izba Kontroli opublikowała dziś raport dotyczący szpitala w Łasku

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała dziś raport dotyczący szpitala w Łasku

Po 10 latach od podpisania umowy między władzami lokalnymi a prywatną firmą, w szpitalu w Łasku wciąż nie było oddziału ratunkowego (SOR), stacji dializ i rezonansu magnetycznego, a oddział ginekologiczno-położniczy został zlikwidowany. Zamiast więc rozszerzyć świadczenia dla pacjentów, w okresie objętym kontrolą spółka Szpitale Powiatowe ograniczyła ich zakres, nie modernizowała także i nie doposażała placówki w deklarowanym zakresie. Powiat Łaski nie tylko spółki z tego nie rozliczał, ale też z opóźnieniem waloryzował jej czynsz, ustaliła Najwyższa Izba Kontroli.

Konkurs na 20-letnią dzierżawę szpitala wygrał w 2012 r. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Dializa z Sosnowca (siedem lat później zmieniał nazwę i przeniósł siedzibę do Łasku). Z kolei na 5 lat miejscowy ZOZ wydzierżawił firmie sprzęt medyczny i wyposażenie placówki. W zamian spółka zobowiązała się m.in. do udzielania świadczeń zdrowotnych co najmniej w takim zakresie, w jakim były udzielane w szpitalu do dnia zawarcia umowy, a także do uruchomienia w placówce innych działalności leczniczych i do inwestowania w jej infrastrukturę.

Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że lokalne władze miały jednak ograniczone możliwości egzekwowania zapisów tej umowy. Wszystko dlatego, że choć obejmowała ona tak długi okres, nie przewidywała stosownych kar umownych. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2018 r. gdy strony podpisały aneks wprowadzający kary za niedotrzymanie terminów realizacji nakładów inwestycyjnych, objęto nimi jednak tylko niektóre zadania, jakie spółka miała realizować. W aneksie znalazł się również zapis niezgodny z procedurami obowiązującymi w Narodowym Funduszu Zdrowia, uzależniający nakłady na inwestycje od tego czy NFZ podpisze z firmą kontrakt. W konsekwencji, umowa nawet z aneksami nie zabezpieczała w pełni interesów mieszkańców powiatu. Obecne władze powiatu zadeklarowały podjęcie rozmów ze spółką na ten temat.

Na problemy w szpitalu w Łasku NIK zwracała uwagę już w trakcie poprzedniej kontroli, przeprowadzonej w 2017 r. Okazało się wówczas, że starostwo nie tylko nie reagowało na sygnały dotyczące naruszeń praw pracowniczych w szpitalu w Łasku, ale nie sprawdzało nawet tego, czy firma wywiązuje się z zadeklarowanych w ofercie przetargowej inwestycji. W umowie zobowiązała się bowiem, że w ciągu 20 lat wyda na nie niemal 43 mln zł, ale do końca I kwartału 2017 r. zrealizowała prace za zaledwie 7,4 mln zł (17%). Z kolei na dostosowanie pomieszczeń szpitala do aktualnych przepisów wydała ok. 2,4 mln zł z 26 mln zł zadeklarowanych.

Wyniki najnowszej kontroli, która objęła lata 2017-2022 pokazały, że Starostwo Powiatowe w Łasku nadal nie zrealizowano istotnych wniosków pokontrolnych. Nie podjęło np. żadnych działań by ustalić czy faktycznie istnieją przeszkody techniczne, które uniemożliwiają utworzenie w szpitalu oddziału ratunkowego, jak twierdziła spółka. Powiat nie wyegzekwował także zapisów umowy dotyczących utworzenia w placówce stacji dializ i pracowni rezonansu magnetycznego, przez co pacjenci mieli utrudniony dostęp do tych świadczeń.

więcej:

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/bolaczki-szpitala-w-lasku.html

 

źródło: nik.gov.pl

fot pochodzi ze strony internetowej szpitala powiatowego w Łasku

Zostaw komentarz