Nie dezinformujcie w sprawie nauki zdalnej!

– Nie ma możliwości wprowadzenia nauki zdalnej z powodu innego niż sytuacja epidemiczna – podkreśla łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer pytany o zapowiedzi zamykania szkół z powodu braku ogrzewania. A takie docierają do nauczycieli i rodziców. – To celowe wprowadzanie ludzi w błąd i dezinformacja Utrzymanie szkół to zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego – tłumaczy. Dodaje także, że samorządy otrzymują z rządu dotacje na łagodzenie kryzysu energetycznego. W tym roku to dodatkowe 13,7 mld zł.

Tymczasem od dyrektorów szkół i przedszkoli wiemy, że organy prowadzące pabianickich szkół organizują spotkania, na których informują o zbliżającym się 'armagedonie’. – Wizytując szkoły naszego województwa nie spotkałem się z grożącym placówkom widmem braku ogrzewania – dodaje kurator Waldemar Flajszer – wręcz przeciwnie, organy prowadzące: samorządy w zdecydowanej większości regionu, dbają od lat, by nie tylko przeprowadzić termomodernizację, ale by zadbać o alternatywne źródła energii: pompy ciepła i fotowoltaikę – mówi. I kolejny raz zwraca uwagę: nie będzie lekcji zdalnych z tego powodu. Rodzice mogą więc spać spokojnie.

Wprowadzenie od 1 września 2022 r. przepisów umożliwiających przejście na naukę zdalną w sytuacji zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa uczniów z powodów nadzwyczajnych np. wichury, zalania szkoły, nie stanowi podstaw do rezygnacji z realizacji zadań własnych gminy, w szczególności z organizacji zaopatrzenia w ciepło jakiejkolwiek placówki edukacyjnej na obszarze gminy.

Jednostki systemu oświaty otrzymają jednorazowy dodatek na pokrycie 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania za sezon za zakupiony: węgiel kamienny, brykiet, pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego, pelet drzewny, inny rodzaj biomasy, gaz skroplony LPG, olej opałowy, wykorzystywany do ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej. Wniosek o dodatek będzie można złożyć do 30 listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie i wypłatę będzie miała maksymalnie miesiąc. Ta rekompensata jest możliwa dzięki przyjętej nowelizacji ustawy  z 2 września br. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła.

Zostaw komentarz